Експресните доставки се налагат често, тъй като дават възможност на компаниите да не пропуснат финансови ползи или да изпратят по най-бързия начин времечувствителни стоки.
В последно време се разработва още една възможност за експресни доставки, която е наистина уникална – безпилотни дрони, които да доставят експресно стоки. Програмата е на най-големия в света онлайн магазин Amazon и се нарича Amazon Prime Air.
Екипът, разработил дроните за Amazon
Екипът по разработването на дрони за Amazon се състои от осем души. Неговият ръководител е бившият служител на компанията Microsoft Гур Кимчи. Както сам съобщава в профила си в LinkedIn, той непрекъснато търси най-големите предизвикателства в инженерните проекти, сигурността, мобилността и др. Сега Кимчи е вицепрезидент на отдела на Amazon за експресни доставки, или Profit Systems and Prime Air.
Другият основен ръководител на проекта за дрони е Даниел Бухмюлер, също бивш служител на Microsoft, който изтъква в своя профил в LinkedIn, че задачата му е да научава нови неща всеки ден и да създава наистина страхотни изобретения за потребителите. Още трима от работещите по проекта също са работили в Microsoft.
Кога дроните ще навлязат в употреба
Безпилотните дрони се очакват да навлязат като масови средства за експресни доставки през 2015 г. Те ще доставят покупките до домовете на купувачите.
Ограниченията засега
За територията на САЩ има само един проблем за извършването на такива доставки. Това е фактът, че е необходимо специално разрешение за малки безпилотни средства, съгласно настоящите разпоредби на Федералната авиационна администрация (FAA).
Възможности на дроните за пренасяне на товари
Както съобщава компанията Amazon, дроните за експресни доставки ще могат да пренасят пратки с тегло до 2.5 килограма, със скорост 80 км/час. Това е чудесна възможност, тъй като е изчислено, че 86% от всички поръчки за доставки са с тегло до тази граница. Времето за доставки с дрони ще бъде за срок до 30 минути.
Първите новини за плановете за разработване на дрони
Първите новини за плановете за такива безпилотни летателни апарати бяха обявени през 2013 г., но бяха посрещнати с известна доза скептицизъм. Причините за това включваха и ограниченията за използване на безпилотни апарати за търговски цели.
Други компании, разработили дрони, за които вече е разрешено използване за търговски цели
Други компании, разработили дрони за експресни доставки, са Boeing и El Insitu Group, с безпилотните апарати ScanEagle, и AeroVironment с апаратите Puma. Но използването на тези дрони е разрешено засега само на територията на Аляска.
Планове на Amazon за по-нататъшни изпитания на дроните
Н 9 юли тази година президентът на компанията Amazon Джеф Безос е изпратил официално писмо до Федералната авиационна администрация, съобщавайки, че компанията вече е извършила изпитания на дрони за доставки на пратки с тегло до 2.5 кг, и настоявайки да бъде дадено разрешение за използването им в практиката. Изпитанията продължават, като компанията се задължава да ги провежда само над територии на своя собственост, извън населени райони и на разстояние от летища и други подобни обекти.
Нови желаещи да използват дрони за експресни доставки: доставки на пици в Индия
Броят на желаещите да използват дрони за своите експресни доставки се увеличава. От тях е и собственик на пицария в Мумбай, който обаче е възпрепятстван от ограниченията за използване на безпилотни апарати в Индия. На 11.05.2014 той изпратил доставка до обект на разстояние 1,5 км от пицарията.
По-късно клипът, показващ процеса на доставката, станал хит в Интернет. Но тъй като не е спазил процедурата за получаване на разрешение, ще понесе санкции. Важно е, че собственикът, г-н Микхел Раджани, е разработил апарата за доставка заедно с друг любител. Дронът им лети на височина 400 фута, и тъй като се вижда през цялото време, Раджани е помислил, че не е необходимо да използва разрешение.
Доставяне на лекарства по рецепти с дрони за живеещите в района на Сан Франциско
Компанията QuiQui също е обявила желание да доставя експресно лекарства по рецепти на живеещите в района на Сан Франциско с дрони. Това е важно предимство за живеещите далеч от аптеки.
Компанията обещава да доставя пратките с лекарства за по-малко от 15 минути, изтъква ниските цени на такива пратки и факта, че дроните не замърсяват околната среда. Президентът на компанията Зиринг е само на 28 години. Той казва, че вече над 600 души са се записали за услугата, и кани аптеки за партньорство.
CNN съобщава, че жителите в района на Сан Франциско не само ще получават пратките с лекарства даже в срок от 8-12 минути след поръчка, но и ще получават съобщения кога да очакват пратките си. Дроните ще пускат пратките с ленти.
Експресните услуги по въздух, използващи дрони, със сигурност ще навлизат във все повече сектори от търговията, но не биха могли да се използват при международен транспорт на стоки, при които се изисква митническо представителство и проверка от контролните органи.